Rasvjeta može biti nametljiva ili neprimjetna. Može privući pogled prema određenoj točki ili prebaciti određene dijelovi sobe u drugi plan. Čak i prekidač s prigušivačem svjetlosti može u potpunosti promijeniti interijer. Idealno je postizanje ravnoteže između ugođajne i radne rasvjete, ali svjetiljke uvijek trebate birati imajući u vidu njihovu posebnu zadaću i znajući kakav im je učinak na površine i materijale.
Dani stropne svjetiljke s jednom žaruljom nasred sobe davno su prošli, a obilje uzbudljivih, prilagodljivih sistema omogućuje maštovito oblikovanje prostora i dobru osvjetljenost. Pri planiranju računajte na ugrađenu rasvjetu, pa u sobu uvedite električnu instalaciju prije početka dekoriranja. Zatim dodajte utičnice za svjetiljke i drugu vrstu rasvjetnih tijela.
Kad birate svjetiljke i pribor, morate znati kakvu vrstu svjetlosti daju različite sijalice. Klasične sijalice imaju toplu svjetlost, ali se jako griju. Halogene sijalice nude najprirodniju ravnotežu boja, dok fluoroscentne imaju hladnu, donekle tvrdu svjetlost. Ako vam je veoma važno smanjiti potrošnju energije, izaberite svjetiljke i opremu koje rabe dugotrajne, učinkovite i malene fluoroscentne sijalice. One troše 80 posto manje energije, manje se griju i rjeđe kvare od običnih sijalica.
Stubišta, predsoblja i pristupi pomoćnim prostorijama, na primjer hodnicima i podrumima, moraju biti dobro osvjetljeni. Svjetiljke ne moraju biti učvršćene na zid ili strop, već nisko postavljene da dobro osvjetljavaju stepenice.
Univerzalni zglob koji sjenilo spaja s nosačem ove jednostavne, elegantne svjetiljke nudi maksimalnu prilagodljivost. Ovu vrstu svjetiljke karakterizira usmjeravanje, visina osvjetljenja može se prilagoditi, a idealna je i kao prenosiva svjetiljka za čitanje. Njeni jedini nedostaci su to što se svjetlo teško može preusmjeriti prema plafonu, nekome može zasmetati njena žica, a zauzima jedan dio poda.
Privlačna po svojoj jednostavnosti, prostor za sjedenje obasjava toplom svjetlošću. Prednosti ovakvog načina rasvjete su u tome što stvara ugodno ozračje, pomaže stvoriti centralni dio prostorije, a visina se prilagođava po potrebi. Nedostatak viseće svjetiljke je što je pričvršćena za plafon, pa se ne može micati, kao i činjenica da se ne može nagnuti kako bi se usmjerila svjetlost u željenom pravcu.
Idealna za noćni ormarić ili stolić u dnevnoj sobi, ta klasična svjetiljka stvara meku, raspršenu svjetlost. Lako se prenosi, jeftinija je od stojeće svjetiljke i ne blješti jer je sijalica zaklonjena. Mane su joj što daje premalo svjetlosti za rad, rasvjetljeni prostor može biti jako ograničen i što zauzima mjesto na stolu.
Zidne svjetiljke daju mekanu, ravnomjernu, neizravnu rasvjetu, pogodnu za ozračje dnevnog boravka. Njena prednost je što naglašava arhitekturna svojstva, a nedostaci su u tome što se žice moraju ugraditi u zid, nepogodna je za čitanje i rad i ne može se pomicati.
Dobro uravnotežena, na metalnoj osnovici ili pričvršćena za radnu površinu, zauzima bilo koji položaj. Idealna je za rad ili čitanje, a njenim naginjanjem osvjetlit će veći prostor. Također, teško postolje od metala vrlo je sigurna. Nedostatak je što se žica zbog sigurnosti mora biti sastrane, a sjenilo je poslije duge upotrebe vrlo vruće.
Sistem s golim žicama
Male niskonaponske halogene svjetiljke učvršćene su između dviju razapetih usporednih žica. Prednosti: svjetiljke se lako pomiču po žicama, halogeno svjetlo najmanje utječe na boje, svjetlost se može usmjeriti na radnu površinu. Nedostaci: potreban transformator, svjetlost može zasljepljivati, transformator mora ugraditi električar.
Difuzna rasvjeta
Neusmjerena rasvjeta stvara ugodno ozračje pogodno za suvremeno i klasično namještene stanove. Ovaj način rasvjete stvara opušten ugođaj, prikriva nesavršene površine i pogodan je za male prostore jer ne viri iz zida. Mane su što je neupotrebljiva kao rasvjeta radnog mjesta, a ponekad je i skupa.
Nema komentara:
Objavi komentar